הפרשה שלנו – בא

Bookmark and Share
14 ינואר, 2016 |

טייסות, סרבלים, כיפת ברזל וזמן! הפרשה שלנו לשבת באלזכר

 

בנות יקרות,

 

גדנ"ע! זה מה שהיה לנו השבוע, אבל לא גדנ"ע ירוק אלא בחיל האוויר. ביקרנו בטייסות, לבשנו סרבלים, צפינו בכיפת ברזל וישנו בנבטים.

 

שתי החניכות האחרונות חביבות ממחזור ט' התגייסו השבוע, לירון והדס, הצלחה רבה!

מזל טוב לאסתי (מחזור ח') לרגל אירוסיה לג'וש.

 

ובפרשה – הלה מבררת מהי מתנת הזמן?

 

שבת שלום,

יפית

 

זמן וחירות

הלה וייסלר פורגס

פרשת בא כוללת את מצוות קידוש החודש, שהיא המצווה הראשונה שניתנה לעם ישראל, עוד במצרים, לפני היציאה מעבדות לחירות. מדוע דווקא מצווה זו נבחרה על ידי הקב"ה להיות המצווה הראשונה?

 

קידוש החודש טומן בחובו את ממד ההתחדשות, היכולת להתעלות מעל דפוסי העבר, ולברוא את עצמנו כל פעם מחדש. היכולת של הלבנה להתחדש מוכיחה לנו כי גם אנחנו יכולים להתחדש. ואפילו עבדים יכולים להשתחרר מכבלי העבר ולברוא את עצמם כבני חורין.

מצוות קידוש החודש אמנם קשורה כאמור בלבנה ובהתחדשותה, אולם תלויה בראייה האנושית, וכאן מתחדש לנו ממד נוסף בקידוש החודש. בית הדין נדרש לקדש את החודש על פי הראייה של העדים, תוך חקירות מדוקדקות, גם אם ידוע לבית הדין החישוב האסטרונומי המדויק של מולד הלבנה.

 

הקב"ה נתן לנו במתנה את השליטה על הזמן, וזאת באמצעות כלים אנושיים של ראייה. הדבר נתון לחלוטין לשליטתנו, שכן גם אם חלה טעות כלשהי בתהליך קידוש החודש, עדיין החודש מקודש! (מסכת ראש השנה, כ"ה.). הזמן של ראש חודש והמועדים מקודש בשל הפעולה האנושית שלנו, ולא מצד עצמו (וזאת בניגוד לקדושת השבת). אנחנו קובעים מתי חל ראש חודש, ולפיכך גם מתי חלים ראש השנה ויום הכיפורים – אנחנו קובעים מתי הקב"ה נכנס לבית דינו ודן כל באי עולם.

 

הכח שניתן לנו מאת הקב"ה הוא עצום – אנחנו שולטים בזמן. לכן ברור מדוע מצוות קידוש החודש היא המצווה הראשונה שניתנה לעם ישראל בעודו במצרים – אחד האלמנטים החזקים ביותר במציאות של עבדות (וגם של שירות צבאי…) הוא חוסר שליטה על הזמן. זמנו של העבד לחלוטין לא בידו. על מנת שבני ישראל יוכלו לעבור את התהליך הנפשי העמוק של יציאה מעבדות לחירות הם חייבים בשלב ראשון לקבל שליטה על הזמן שלהם. לקבל שליטה על החיים שלהם, ולברוא את עצמם כבני חורין בעלי יכולת בחירה.

 

ולכן אומר ספורנו:

"'החודש הזה לכם' – מכאן ואילך יהיו החדשים שלכם, לעשות בהם כרצונכם, אבל בימי השעבוד לא היו ימיכם שלכם, אבל היו לעבודת אחרים ורצונם, לפיכך ראשון הוא לכם לחדשי השנה. כי בו התחיל מציאותכם הבחירית".

 

 

רוצות עוד מהלה? כנסו ליוטיוב שלנו >

 

 

גדנע

גדנ"ע בחיל האוויר

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח