הפרשה שלנו – אמור

Bookmark and Share
10 מאי, 2016 | tal

יהי רצון שנדע לטעת משמעות בחיינו גם מתוך השמחה וגם מתוך הכאב. הפרשה שלנו לשבת אמורבנות יקרות,

 

שבוע ימי צמיחה עבר עלינו בדמע, בלימוד ובהקשבה. פגשנו הורים ואחים שכולים, שרנו בהתרגשות בטקסים מרשימים שהצוות הכין, שמענו שיחה מהרב יואל בן נון על חשיבות האתגר של שילוב יהדות וישראליות במדינת ישראל.

טקס מעבר מרגש על דוד מבצרי ז"ל אביה של שני מאור ועל תמר אריאל ז"ל ולאחריו תפילה חגיגית מפעימה של בנות מכינת צהלי.

 

יהי רצון שנדע לטעת משמעות בחיינו גם מתוך השמחה וגם מתוך הכאב.

 

ובפרשה – הרב יאיר על כוחם של ישראל לקדש את הזמנים.

 

עם ישראל חי!

שבת שלום,

יפית

 

 

מקדש ישראל והזמנים

הרב יאיר פינקלשטיין

 

בכל שבת אנו חותמים את הברכה המרכזית של תפילת עמידה 'ברוך אתה ה' מקדש השבת', כך אנו חותמים גם את הקידוש. לעומת זאת בחגים אנו חותמים 'מקדש ישראל והזמנים'. מדוע בשבת איננו מזכירים את קדושת ישראל ? מדוע דווקא בחגים 'נזכרים' אנו בקדושתם ? נראה שתשובה על כך נוכל לקבל בפרשת השבוע שלנו.

 

  • וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: (ב) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם מוֹעֲדֵי ה' אֲשֶׁר תִּקְרְאוּ אֹתָם מִקְרָאֵי קֹדֶשׁ אֵלֶּה הֵם מוֹעֲדָי: (ויקרא פרק כג, א-ב)

 

פסוקים אלו פותחים את פרשת המועדות שבסיום פרשתנו. מה פירוש המילים 'אשר תקראו אותם' ? מדוע לא אומרת התורה 'אלה מועדי ה' אשר תשמרו אותם' ?

 

הבדל גדול יש בין המועדות לבין יום השבת. שבת קדושתה נקבעה ע"י ה' עוד מששת ימי בראשית. ומאז כל יום שביעי הינו יום קדוש לה'. קדושת השבת אינה תלויה בישראל, תפקידם של ישראל הינו להעתר לקדושת השבת, לשמור עליה ולהתאים את מעשינו לקדושה זו. אולם השבת תגיע איתנו או בלעדינו…

לא כך הם הדברים בעניין המועדות, שם לישראל יש שני תפקידים מכריעים אשר למעשה קובעים מתי תגיע קדושת המועדות. התפקיד הראשון קידוש חודשים והשני עיבור שנים.

 

בזמן שבית דין הגדול קיים ומתפקד, אין קובעים את השנה ע"פ הלוח המקובל בימינו אלא כל חודש מחכים לעדים שיגיעו ויעידו על מולד הלבנה ובהתאם לעדותם מחליטים מתי לקדש את החודש. וכל שנה פותחים מחדש את הדיון האם לעבר את חודש אדר או לא. החלטות אלו ישפיעו על מועד החגים.

אם למשל יחליטו בית דין לעבר את חודש אדר – הרי שפסח יגיע חודש מאוחר יותר ממה שהיה אמור להיות לולי החלטתם ! אם בית הדין יחליט שלא לקדש את החודש אחרי עשרים ותשעה ימים אלא אחרי שלושים – יגיעו החגים יום מאוחר יותר ממה שהיו אמורים להיות !

 

חז"ל הוסיפו שכחם של בית הדין הינו אפילו אם הם יחלטו בזדון לקדש את החודש לפני מולד הלבנה! "הרי הוא אומר אתם, אתם, אתם, שלש פעמים, אתם – אפילו שוגגין, אתם – אפילו מזידין, אתם – אפילו מוטעין" (ראש השנה כה.) כלומר התורה מסרה לגמרי את קדושת הזמן בידי עם ישראל.

מתוך תפיסה של 'קדושים תהיו כי קדוש אני…' נותנת התורה קדושה לעם ישראל, קדושה כה גדולה ומשמעותית עד שהם מסוגלים לקדש את הזמנים.

 

לכן במועדים אנו מברכים 'מקדש ישראל והזמנים' כי מתוך קדושת ישראל מגיעה קדושת הזמן. לעומת זאת בשבת הקדושה קבועה ע"י ריבונו של עולם והוא ורק הוא 'מקדש השבת'.

 

tekes2

טקס יום הזיכרון בשלוחת משואות

 

נגבה

טקס יום הזיכרון בקיבוץ נגבה

 

הרב יואל

הרב יואל בן נון בשיחה במכינה

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח