הפרשה שלנו – אחרי מות קדושים

Bookmark and Share
21 אפריל, 2015 |

מרים פרץ, פלמח זאבי והרב ליכטנשטיין ז"ל. הפרשה שלנו לשבוע עצמאות ושבת אחרי מות קדושיםלזכר

 

בנות יקרות,

 

פתחנו את השבוע בסיור נהדר בירושלים בהדרכתה המעולה של צוף שלנו!

בהר הרצל פגשנו באקראי במרים פרץ שעמדה ושוחחה איתנו כ-20 דק' כך על הדרך. אימא שכולה אחרת כ"כ התפעלה מהחולצה הציונית שהצוות הכין שהיא ביקשה אחת ואכן קיבלה. שיחה ציונית במיוחד שמענו מפי פלמח זאבי – בנו של השר והאלוף רחבעם (גנדי) זאבי.

ביום שני, עמדנו כולנו המומות בהיוודע דבר פטירתו של מורה הדור הרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל, נציגות מהמכינה נכחו בהספדים.

 

אחרי מות קדושים אמור. חג עצמאות שמח ומחזק.

 

אהבה רבה,

יפית

 

 

פרשת קדושים

שירי נתן

 

"דַּבֵּר אֶל־כָּל־עֲדַת בְּנֵי־יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם קְדֹשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם" (ויקרא פרשת קדושים פרק יט)

מתוך קריאת הפסוק מתעוררת שאלה: האם יש כאן ציווי להיות קדושים , או תיאור תכונה של ישראל- היותם קדושים?

 

הנטייה לפרש את הפסוק כציווי, נסמכת על היותו בזמן עתיד: ה'  קדוש – בזמן הווה, אתם תתקדשו – בעתיד.

 

במדרש נאמר: כי הוא הבטחה, כי איך יוכל בשר ודם להתקדש בקדושת השם יתברך? אך כי קדוש אני ה' אלקיכם. …וזה שנאמר-  כי קדוש אני ה' ועל ידי זה יכולין להבין כי בכוח האדם להתקדש בכל מעשיו אף שהם תוך הטבע.

נאמר במדרש- "ואתה מרום לעולם ה' "- לעולם ידך בעליונה-  פירוש-  כי חיות הכל מהשם יתברך רק הטבע נמשך מדרגה אחר מדרגה עד שנתכסה בחינת הפנימיות. אבל לעולם ידך בעליונה -שהוא כוח והחיות מהשם יתברך שיש תוך ההעלם. (שפת אמת ויקרא פרשת קדושים)

 

המילים "קדושים תהיו" מקבלות משמעות מתוך המשך הפסוק "כי קדוש אני"- האפשרות להיות קדוש נובעת מהיותו של ה' קדוש. רק מכוח האל ניתן לאדם לגלות את היותו נבדל מעולם הטבע הגלוי ומתוך כך לגלות את הקדושה הנעלמת בתוך המציאות הטבעית. את הטבע ברא ה' הקדוש ולכן טמונה בו הקדושה.

על פי ה"שפת אמת" – ישנה הבטחה כי בישראל ישנה היכולת הטבעית להיות קדושים, מכוח החיבור בינם לבין הקב"ה "אני ה' אלוהיכם", בדיוק כמו הדיבר הראשון. הבטחה זו תלויה בחיפוש התמידי של ישראל אחרי הנסתר הטמון בשורש המצמיח את המציאות הגלויה. לכן יש בפסוק הבטחה על האוצר הטמון וציווי על ישראל למצוא את הקדושה בעולם החול "בכח האדם להתקדש בכל מעשיו אף שהם תוך הטבע".

 

המתח הקיים בין ההבטחה כי אנו קדושים לציווי לגלות זאת בחיינו, הוא הבסיס למצוות הפרשה, העוסקות בחיי האדם, על פרטיהם הארציים  והיום יומיים ביותר.

 

ואולי זו מפת האוצר שאנו מצווים לעמול בה ולמצוא בכל שביל את הקודש הגנוז בו.

 

 

שבת שלום!

 

 

GandI

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח