באה מענווה – מכתב העצמה בימי התשובה

Bookmark and Share
15 ספטמבר, 2015 |

הימים האלה מלאי דין ואפסות אבל מיכל נגן מציעה למלא אותם דווקא בענווה. מכתב מיוחד לימים הנוראיםמיכל נגן

 

תכונה והתרגשות מלווים את בואם של החגים, ולא פעם מביאים איתם ימי דין אילו גם חרדה ומתח.  ברשימה זו רוצה אני להציע לכן להעצים את הימים הללו לא רק בלימוד, לא רק בחרטה וקבלה לעתיד, לא רק בתשובה. אני רוצה להציע לכן, למלא את הימים הללו בענווה.

בימים הנוראים עבודת השם שלנו היא התפילה. והתפילה היא העמידה לפני ה'. בראש השנה הדגש מושם על מלכותו של הקב"ה עלינו, וביום הכיפורים הדגש הוא על עמידה בדין. אולם גם בזה וגם בזה אנחנו מתמודדים עם חוויה משותפת – העובדה שהקב"ה הוא מסובב העולם, ומרצונו נגזרים קורות חיינו.

חוויה זו היא המתפרשת לעיתים כחרדת דין. חרדה שהפיוט 'נתנה תוקף' כה מיטיב להעביר: "כבקרת רועה עדרו מעביר צאנו תחת שבטו, כן תעביר ותספור ותמנה ותפקוד נפש כל חי ותחתוך קצבה לכל בריותיך ותקצוב את גזר דינם."  אולם עמידה זו בפני אדון העולם יכולה היא גם להתפרש אצלינו לא כאפסות, כאנשים מבוטלים, אלא כחוויה של מפגש מתוך הכרה בגדלותו של  ה' – גדלות שלא מקטינה אותו אלא ממלאת אותנו ענווה כנה.

בחיים החברתיים שלנו, בתרבות בה אנו חיים, הענווה איננה תכונה מבוקשת. אנו חיים בחברה המבליטה את ריבונותו של האדם בעולם – אנחנו בעלי כח השליטה בכדור הארץ, במציאות, וכן… גם בחיילים שלנו. התרבות שלנו מייקרת תכונות של כח ושל שליטה. והרייטינג שמור דווקא לאלה המבליטים את עצמם. והנה באים להם הימים הנוראים ונוטלים את הבסיס מההתכוונות הזו. כמו בכל תפילה בכל יום – אבל בימים הנוראים פי כמה וכמה- אנחנו מתמודדים עם כל מה שאנחנו לא יכולים להשיג. עם החולשות שלנו, עם הויתורים שויתרנו לעצמנו, עם קוצר השגתנו. וגם עם אי שליטתנו בדברים החשובים של החיים: דברים הקשורים לחיים ומוות, לבריאות וחולי וגם לזיווג, להולדה, ולפרנסה. ומנגד – א-ל חי וקיים! כמה מודגשת עוצמתו של הקב"ה מול חולשתנו.

אך כיצד קשורה הענווה לכל זה?

"הענווה האמיתית איננה אפסות האדם, אלא הכרת היחס הנכון בינו לבין האינסוף…[אדם זה]  מבין את מקומו האמיתי בעולם, ואיננו בא להכחיש את הנוכחות האלוקית בעולם… אדם אינו נדרש לבטל את עצמיותו וכוחותיו אלא להכיר בכך שהם ניתנו לו מאת הקב"ה ככלים למילוי שליחותו בעולם."

(בענווה, ר' רא"ם הכהן, מתוך נאזר בגבורה מ"ח קנייני תורה,  ע"מ 74-5)

ר' רא"ם מסביר כי האדם הניצב מול אלוקיו איננו צריך להתבטל מולו ולהעלם. המטרה איננה לגרום לו לחוש שהוא אפס אלא לייצב מערכת יחסים נכונה בין האדם הנברא והא-ל הבורא. אנחנו נבראנו לפעול ולעשות וללמוד ולתקן עולם, אולם עלינו להבין את מקומנו ביחס לעובדה כי העולם נברא ומנוהל ע"י הקב"ה ולא על ידינו. יש לנו שליחות מאת ה' לפעול כאן. ובימים הנוראים אנחנו נזכרים  – בעוצמה אדירה- ביחס הנכון שבינינו לבינו. הענווה הזו יש בה שקט. יש בה חזרה אל האני האמיתי שלנו. היא מאפשרת לנו להיזכר מי אנחנו באמת, ולהתרפק על אהבתו של אבינו שבשמים.

אסיים בתפילה אליכן – בנותיי הנמצאות בשדה או בבית המדרש – שתזכנה בשנה חדשה זו, הבאה עלינו לטובה, להיות נאמנות לעצמכן, ושתזכו לעשות את מה שנכון לעשות ורק אותו. ושנזכה כולנו יחד, לתקן עולם במלכות ש-די.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח